Göktürk Ailesi Sivas’tan İstanbul’a gelerek Perşembe Pazarı’nda demir çelik ticaretine başladı.
Yüksel Göktürk, Göktürkler Kolektif şirketi bünyesinde demir çelik ticaretine atıldı. Göktürkler firması Perşembe Pazarı’nda toptan sac ticaretinde sektörün lokomotifleri arasında yer aldı. Serbest pazardan uzak olan Türkiye’nin zor şartlarında demir çelik ithalatını ve ticaretini başarıyla yürüttüler.
Yüksel Göktürk 1976 yılında Yüksel Ticaret’i kurdu. 1989 yılında şirketin adını Yükselen Çelik olarak değiştirdi. Göktürk Ailesi’nin ana faaliyet konusu olan yassı mamul yerine, uzun mamul alanına yönelen şirket, bugün lideri olduğu Vasıflı Çelik pazarına 1980 yılında girdi.
Yükselen Çelik, büyüyen stok ve satış hacimlerini karşılamak amacıyla mevcut tesisine ilave olarak yine Demirciler Sitesi’nde bir depo alarak faaliyetini genişletti. Ardından 1996 yılında 400 m2 büyüklüğündeki yeni merkezine taşındı.
Çakmaklı, Kıraç’ta 1,000 m2 büyüklüğünde yeni Çelik ve Boru deposu faaliyete geçti.
Barış Göktürk’ün şirkete katılmasıyla birlikte Yükselen Çelik, dış ticaret, kurumsallaşma, tesisleşme ve toptan ticaret alanında sektöre öncülük etmeye başladı.
Yükselen Çelik, Esenyurt Kıraç’ta yer alan 10,000 m2 büyüklüğündeki yeni merkez tesisine taşındı. Ayrıca 1932 yılından bu yana Vasıflı Çelik üretimi yapan DSS (Ukrayna) fabrikasının Türkiye Distribütörü oldu.
Yükselen Çelik Toolgo markasının patent sahibi ve Türkiye Distribütörü oldu.
Yükselen Çelik Alman üretici Energietechnik’in Türkiye Distribütörü oldu. Böylece Türkiye ilk kez Nitrojen Çeliği ile tanıştı.Yükselen Çelik, sektörün lider şirketlerinden ve yakın rakibi olan Ramateks Metal’in aktiflerini satın alarak bünyesine kattı. Bu anlaşma neticesinde Yükselen Çelik Türkiye’nin en büyük vasıflı çelik tüccarı unvanını elde etti.
Avrupa’nın değerli Takım, Paslanmaz ve Alaşımlı Çelik üreticisi (Çek asıllı) Poldi fabrikasıyla distribütörlük anlaşması imzalandı.
İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Dudullu, Ümraniye'de açıldı.
Ege Bölgesi Şubesi Çiğli, İzmir'de açıldı.

14 Kasım 2019 tarihinde Halka Arz olarak Borsa İstanbul bünyesinde Ana Pazar 1’de işlem görmeye başlamıştır. #YKSLN