Sivas’tan İstanbul’a gelen Göktürk Ailesi Perşembe Pazarı’nda Göktürkler Kollektif şirketi bünyesinde demir çelik ticaretine başladı.

Yüksel Göktürk, aile şirketinde (demir çelik sektöründe) çalışmaya başladı. Perşembe Pazarı’nda yassı çelik tedariki alanında uzmanlaştı.

Yüksel Göktürk, ‘Yüksel Ticaret – Yüksel Göktürk’ isimli şahıs şirketini kurdu. Şirket 1989 yılında Yükselen Çelik Ticaret Limited Şirketi ismini aldı. Yassı mamul olan ana faaliyet konusunu uzun mamul vasıflı çelik olarak değiştirdi.

Şirket Perşembe Pazarı’ndan Zeytinburnu Demirciler Sitesi’ne taşındı.

Yükselen Çelik, büyüyen stok ve satış hacimlerini karşılamak amacıyla mevcut kullandığı tesisine ilave olarak yine Demirciler Sitesi’nde kiralama yoluyla ek bir depo açtı

Barış Göktürk’ün şirkete katılmasıyla birlikte Yükselen Çelik, dış ticaret, kurumsallaşma, tesisleşme ve toptan ticaret alanında sektöre öncülük etmeye başladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Yüksel Göktürk 2005 ve 2009 yıllarında 2 dönem üst üste 8 yıl süreyle İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Demir Çelik Komitesi Başkanı seçildi

Esenyurt Kıraç’ta yer alan 5.000 m² büyüklüğünde Yüksel Göktürk’e ait olan ve kendisinden kiralanan yeni merkez tesisine taşındı. Yine aynı yıl 1932 yılından bu yana Ukrayna’da vasıflı çelik üretimi yapan DSS fabrikasıyla distribütörlük anlaşması imzalandı.

Toolgo markasının patent sahibi ve Türkiye distribütörü oldu.

Alman çelik üreticisi Energietechnik’in Türkiye distribütörü oldu. Böylece Türkiye ilk defa nitrojen çeliği ile tanıştı. En yakın rakibi Ramateks Metal’in aktiflerini Rus Mechel Grubu’ndan satın aldı. Ayrıca Ramateks Metal San. Tic. A.Ş.’nin bazı personelleri ve markası yasal olarak Yükselen Çelik’e geçiş yaptı.

Avrupa’nın değerli takım, paslanmaz ve alaşımlı hamçelik üreticisi Çekya menşeli Poldi fabrikasıyla distribütörlük anlaşması imzaladı.

İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Dudullu, Ümraniye'de açıldı.

Ege Bölgesi Şubesi Çiğli, İzmir'de açıldı.

 

14 Kasım 2019 tarihinde Halka Arz olarak Borsa İstanbul bünyesinde Ana Pazar 1’de işlem görmeye başlamıştır. #YKSLN