satis@yukselen.com Osmangazi Mahallesi 2647. Sokak No: 40/1 34538 Kıraç, Esenyurt, İstanbull

Barış Göktürk Kimdir?

Yükselen Çelik
1982 yılında İstanbul'da doğmuştur. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra University of California’da İşletme Ekonomisi (Lisans) eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında UC Economic Forecast bünyesinde Araştırma Asistanı olarak çalışmış ve 6 adet ekonomi yayınında Asistan Yazar olarak yer almıştır. University of California’da Lisans Eğitimini Onur Öğrencisi olarak tamamlamış ve Phi Beta Delta Onur Topluluğu üyesi olmuştur. 

2005 yılından bu yana, Yükselen Çelik’te sırasıyla Satış Uzmanı, Dış Ticaret Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Şirketi yeni bir iş modeline geçirerek; çelik tasarımı yapan, patent ve markalar sahibi, ithalat ve ihracat yapan, yurt içinde şubeleşmiş, kurumsal ve 2019 yılı itibariyle halka açık bir şirkete dönüştürmüştür. Kendisinin yönetiminde, 2005-2022 yılları arasında, Şirketin cirosu TL cinsinden 300 kat ve döviz cinsinden 70 kat artmıştır. Girişimleri neticesine 2013 yılında rakip şirketlerden ‘Ramateks Metal’i satın alarak Yükselen bünyesine katmıştır.

Çelik sektöründe katma değerli vasıflı çelik alanında sektörün ‘önemli kişileri’ arasında gösterilmektedir. Şirketin Ar-ge ve ürün geliştirme faaliyetlerinde önemli pay sahibidir. Bununla birlikte Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) ve Savunma Havacılık Kümelenmesi (SAHA) üyesidir. 2018 yılından bu yana uluslararası Metal Expo Eurasia Fuarı’nın Yürütme Kurulu Başkanı’dır. Türkiye’de kalıp çeliği, vasıflı çelik ve dövme teknolojileri alanında önemli bir deneyim ve bilgi birikimine sahiptir. ABD’de faaliyet gösteren Rising Steel, Almanya'da faaliyet gösteren Rising Stahl ve TR’de faaliyet gösteren Sky Fuarcılık, Sky Spor ve Göktürk Holding şirketleri ile ilişkili iştiraklerinin kurucu ortağıdır. 

Ekonomist dergisi tarafından yayınlanan Türkiye’nin en başarılı 40 yaş altı 40 iş insanı listesinde 2022 yılında kendisine 29. sırada yer verilmiştir. 2022 yılında Demir Çelik Sektörünü temsilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi seçilmiştir.  Günümüzde Göktürk Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Metal Expo Yönetim Kurulu Başkanı, Vasıflı Çelik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı ve Göktürkler Çelik Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürütmektedir.

İleri seviyede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.